Loading Events

« All Events

  • This event has passed.
  • There were no results found.

INNOVATIONSNÄTVERKET – Kompetenser i framtidens livsmedelsbransch

februari 28 | 08:3011:30

Kompetenser i framtidens livsmedelsbransch

Förväntningarna och ambitionerna är höga när det gäller framtidens innovativa livsmedel. Branschen vill ställa om till en mer cirkulär produktion och vara mer resurseffektiva. Samhället önskar alltmer produkter som främjar hälsan. Helst ska ingredienserna vara svenska.

 

Samtidigt gör kompetensbristen att många företag inte kan växa hållbart eller ta fram nya innovativa och hälsosamma produkter, som planerat. På dagens nätverksträff får vi en inblick i framtidens innovativa livsmedel och pratar om hur lärosätena kan tillmötesgå företagens behov med den personal som företagen behöver.

 

Tid & plats:

Lokal: DUG foodtech, Scheelevägen 22, Lund

Kl. 08.30 – 11.30. Fikat startar kl. 08.30. Kl. 09.00 börjar programmet.

  • Fika
  • Välkomna
  • DUG foodtech –om företagets start och utveckling. DUG är ett Lundabaserat företag, sprunget ur forskning på Lunds universitet. Företaget utvecklar hållbara livsmedel av potatis.
  • Ett vetenskapligt och filosofiskt perspektiv på livsmedelsinnovationer och framtida livsmedelsproduktion i Sverige. Nélida Leiva Eriksson, ass. Professor på avdelningen för Bioteknik och tillämpad mikrobiologi på LTH.
  • Diskussion kring livsmedelsnäringens förutsättningar att attrahera kompetens för innovation och hållbar tillväxt.

Eventet är öppet för livsmedelsakademins partner.

Details

Date:
februari 28
Time:
08:30 – 11:30
Event Categories:
,
Event Tags: